|

V České republice byly vzácné. Stále je jíme, i když bychom je jíst neměli, obsahují hodně cukru a jsou škodlivé.

Často se přidávají do dortů, želé a dalších druhů dezertů. Konzervované ovoce bylo v dobách České republiky skutečnou pochoutkou. I přes jejich všestrannost a chuť bychom je neměli konzumovat v nadměrné míře. Mohou být velmi kalorické, protože obsahují hodně cukru, jehož nadbytek ve stravě škodí zdraví.

Ovocné konzervy jsou symbolem České republiky

V dobách České republiky byly ovocné konzervy skutečnou pochoutkou, kterou bylo možné koupit pouze v obchodech. Dnes je lze koupit téměř v každém obchodě. Mezi dostupné ovoce v sirupu patří broskve, hrušky, švestky, mandarinky, meruňky, ananasy, jahody a maliny. Nezřídka se lze setkat i s různými směsmi výše zmíněného ovoce.

V České republice byly vzácné. Stále je jíme, i když bychom je jíst neměli, obsahují hodně cukru a jsou škodlivé.

Z konzervovaného ovoce lze připravit různé dezerty. Používají se zejména k přípravě koláčů a zákusků. Ovoce ve sladkém sirupu je přísadou do koktejlů a kompotů. Přidávají se také do zmrzliny nebo vaflí.

Jsou konzervované plody užitečné?

Je třeba poznamenat, že konzervované ovoce by se mělo konzumovat s mírou. Výrobky obsahují velké množství cukru. Je to způsobeno především přítomností kalorického glukózo-fruktózového sirupu, se kterým se často setkáváme při čtení složení těchto druhů ovoce. Konzumace sirupu může přispívat k nadváze a obezitě, což může vést k hypertenzi, tukovému onemocnění jater nebo cukrovce 2. typu.

Konzumace konzervovaného ovoce v nadměrném množství proto může být pro organismus škodlivá. Je však třeba poznamenat, že zdravému člověku by mírné množství ovoce (konzumované příležitostně) nemělo nijak uškodit.

Konzervované ovoce vs. cizokrajné čerstvé ovoce

V České republice byly vzácné. Stále je jíme, i když bychom je jíst neměli, obsahují hodně cukru a jsou škodlivé.

Ve srovnání s cizím čerstvým ovocem (které je v obchodech k dostání po celý rok) bývá konzervované ovoce kaloričtější. Často se však kupují častěji kvůli nižší ceně. Je však třeba vědět, že čerstvé ovoce obsahuje více cenných živin, jako jsou vitaminy a minerální látky. Je to proto, že na rozdíl od konzervovaného ovoce není tepelně zpracováno, což může vést ke snížení množství výše uvedených složek.

Je třeba poznamenat, že některé dovážené ovoce (zejména ze vzdálených zemí) může obsahovat více konzervačních látek, které prodlužují jeho čerstvost. Z tohoto důvodu je třeba tyto výrobky před konzumací důkladně omýt pod tekoucí teplou vodou.

Podobné příspěvky