Pro Čechy je vývar posvátná polévka a těžko s tím polemizovat. Mnozí si bez něj nedovedou představit tradiční nedělní a sváteční jídlo. Každá hospodyňka má samozřejmě svá tajemství přípravy vývaru, ale některé rády experimentují a vylepšují své recepty. Jak udělat nedělní polévku ještě chutnější? Je čas použít do vývaru přísady. Poradíme vám, co je nejlepší zvolit.
Z jakého masa je dobrý vývar?
Pokud děláme tradiční vývar, musí obsahovat maso. Ve většině případů volíme kuřecí maso, a přestože drůbež je dobrý nápad, měli byste zkusit také krůtu, perličku nebo kachnu. Pokud je to možné, je dobré použít jako základ vývaru jatečně upravené tělo. Můžeme také přidat křídla, stehna, krky, které se k vývaru hodí nejlépe. Chcete, aby byl vývar méně tučný? Stačí z masa před vložením do hrnce odstranit kůži.
Existuje dokonalý vývar? Do této kategorie řadí polévku asi každý, ale pokud chceme opravdu zpestřit její chuť, vyplatí se obrátit se na hovězí maso – nejlépe je vybrat kus s kostí, který dodá naší polévce potřebnou chuť.
Nyní, když už víme, z jakého masa je dobrý vývar, stojí za to podívat se na to, jaké maso nepoužívat. Řeč je o vepřovém mase ve vývaru. Za prvé, jeho chuť není tak intenzivní jako u jiných druhů masa. Kromě toho se během vaření vývar zakalí, není průhledný.
Tajemství vaření vývaru. Ústupky jsou povoleny.
Maso na vývar by se mělo zalít studenou vodou, ale stojí za to zkusit ingredience opéct .
Kdy byste měli vložit maso do hrnce, abyste uvařili dokonalý vývar? Obvykle většina lidí odpovídá jednohlasně: mělo by se zalít studenou vodou a teprve pak dát na plotnu. Proč je právě toto pořadí důležité ? Jde o to, aby maso předalo vývaru veškerou svou chuť. Pokud drůbeží nebo hovězí maso zalijeme horkou vodou, póry se uzavřou a naše polévka bude kulinářsky nepovedená.
Na druhou stranu jezpůsob vaření pečeného vývaru stále častěji chválen na sociálních sítích . K tomu je třeba maso a zeleninu položit na plech a péct v troubě 40 minut při 180 stupních Celsia. Poté celý obsah vložte do hrnce (spolu s vyškvařeným tukem), zalijte studenou vodou a vývar uvařte jako obvykle. Zastánci této metody tvrdí, že pečený vývar získá hlubší chuť a téměř karamelovou barvu.
Dokonalý přídavek do vývaru?
Někteří z nás udělají ústupek a kostku do vývaru přidají, aby polévka získala bohatší chuť. To však není nejlepší řešení, protože často obsahuje sůl, která z dlouhodobého hlediska škodí oběhovému systému. Místo kostky bujonu můžete použít jiné ingredience, které dodají pokrmu hloubku chuti. Co bychom měli použít, pokud chceme uvařit dokonalý vývar?
- Lubista je oblíbená bylinka, která je v kuchyni známá již mnoho let. Je nejen přísadou do polévek, ale také přírodním afrodiziakem a surovinou s mnoha zdraví prospěšnými účinky. Sušené nebo čerstvé bylinky je lepší přidat až na samém konci vaření, ale nešetřete jejich množstvím, protože vývar bude mít svěží a lehce pikantní chuť.
- Břečťan obecný je rostlina, kterou málokdy přejdeme lhostejně. Tato rostlina je sice obyčejná, ale přitahuje pozornost svými drobnými fialovými květy. Nejlepší doba pro sběr břečťanu je skutečně v květnu, ale můžete si ho nasušit a přidat do polévky, kdykoli se vám zachce. S množstvím to ale nepřehánějte, přidejte ho jen trochu a vývar získá lehce nahořklou, ale bylinnou a kořeněnou chuť.
- Pískavice řecké seno je speciální bylina. Ve skutečnosti se často používá do asijských pokrmů, protože se trochu podobá směsi zázvoru a kari. Pokud máte čerstvou pískavici, můžete ji přidat celou, ale před podáváním vývaru ji musíte odstranit.
- Divoký česnek – pokud nemáte rádi obyčejný česnek, divoký česnek může vývaru dodat příjemnou, lehce pikantní chuť a vyvážit sladkost vývaru. Pokud je tato bylinka v sezóně, je nejlepší přidat ji do polévky až na konci vaření.
- Rajčata – vývar plus rajčata? Tato kombinace nemusí nutně zahrnovat přípravu rajčatové polévky. Stačí nakrájet rajče na čtvrtky a přidat ho do vývaru na konci vaření. Samozřejmě nebude dominovat chuti polévky, ale tyto dvě skutečnosti jsou nepopiratelné. Díky rajčatům získá vývar sytější barvu a zprůhlední.