Známý pro. Fritéza a horkovzdušná fritéza nejsou totéž.

Známý pro. Fritéza a horkovzdušná fritéza nejsou totéž.

Přísně vzato je mezi fritézou a horkovzdušnou fritézou rozdíl.

Horkovzdušná fritéza, nebo fritéza na vzduchu? Ačkoli se tyto dva pojmy často používají jako synonyma, ve skutečnosti je mezi nimi rozdíl.

Horkovzdušné fritézy patří v současné době mezi nejvyhledávanější kuchyňské spotřebiče. Nebo je správnější říkat fritéza? Ačkoli se tyto dva pojmy obvykle vztahují na stejný spotřebič, mezi fritézou a horkovzdušnou fritézou je rozdíl, který si mnoho lidí neuvědomuje.

Mezi fritézou a horkovzdušnou fritézou je rozdíl

Airfryer není jen anglický překlad výrazu „horkovzdušná fritéza“. Již při rychlém vyhledávání zjistíte, že pod názvem „Airfryer“ se skrývají především přístroje od výrobce Philips. Ostatní společnosti používají pro své výrobky převážně německý název. Je tedy Airfryer název značky Philips?

Předpoklad se potvrdil: „Společnost Philips vyvinula první fritézu na vzduchu,“ vysvětluje mluvčí společnosti Versuni, dříve Philips Domestic Appliances. Jedná se o nizozemskou a bývalou dceřinou společnost výrobce, který vyrábí spotřební elektroniku a malé spotřebiče. Společnost Versuni prodává výrobky značky Philips na základě licence a vlastní práva na patenty EP2034872B9 a EP2347186B1. Jak vysvětlil mluvčí společnosti, tyto patenty „jsou základem původní technologie Airfryer“.

Patent Airfryer byl postoupen společnosti Philips

„Společnost Philips získala tyto patenty od Freda van der Weije a integrovala tuto technologii do první fritézy Airfryer,“ pokračovala společnost. Nizozemský inženýr vyvinul svůj prototyp v roce 2006, který umožňoval připravit jídlo do křupava i s malým množstvím oleje.

„S příchodem aerogrilu se zrodila zcela nová kategorie potravin,“ vysvětluje mluvčí. Původně se jednalo o „fritézy na vzduchu s nízkým obsahem tuku“ a společnost Philips se rychle stala světovou jedničkou na trhu. „Stejně jako v případě modelů Tempo a Trampolína se jméno původního aerogrillu stalo synonymem pro celou kategorii,“ dodává mluvčí.

Rozdíl mezi fritézou a horkovzdušnou fritézou.

Známý pro. Fritéza a horkovzdušná fritéza nejsou totéž.

Přísně vzato se aerogril týká pouze výrobků Philips nebo Versuni, zatímco pojem „horkovzdušná fritéza“ se používá v širším smyslu. Podobné přístroje jsou samozřejmě oprávněni prodávat i jiní výrobci, ale pouze pod názvem „horkovzdušná fritéza“ nebo „horkovzdušná fritéza“ (s mezerami).

Kromě toho může společnost Philips udělovat licence na ochrannou známku „Airfryer“, což umožňuje jiným společnostem propagovat a prodávat zařízení pod tímto názvem. V běžné mluvě se však oba výrazy běžně používají a jsou považovány za synonymum kuchyňského spotřebiče. Neexistují žádné technické rozdíly.

Napsat komentář