Pstruh duhový recept na pánvi

Pstruh duhový, s jehož přípravou na pánvi se setkáváme v mnoha kuchyních, představuje lahodnou pochoutku pro milovníky rybího masa. S jemnou chutí a bohatou texturou nabízí široké možnosti kombinací s různými bylinkami, kořením a přílohami. V následujícím receptu se zaměříme na jednoduchý, ale přesto výtečný způsob, jak připravit pstruha duhového na pánvi.

Potřebné suroviny:

  • Pstruh duhový (celý nebo filety) – čerstvý a očištěný
  • Olivový olej
  • Sůl a čerstvě mletý černý pepř
  • Česnek – nasekaný
  • Čerstvé bylinky (například tymián, rozmarýn, petržel) – nasekané
  • Plátek citronu

Postup:

Nejprve si připravíme pstruha duhového, který důkladně očistíme a osušíme kuchyňským papírem. Poté jej osolíme a opepříme podle chuti z obou stran.

V hlubší pánvi si rozpálíme olivový olej na střední teplotu. Jakmile je olej dostatečně rozpálený, přidáme na plátky nakrájený česnek a necháme jej lehce osmažit, aby uvolnil svou chuť.

Připravené pstruhy položíme do pánve, kůží dolů. Důležité je zajistit, aby se nedotýkaly a měly dostatek místa k usmažení. Pokud připravujeme celé pstruhy, můžeme je před smažením lehce nakropit citronovou šťávou.

Smažíme pstruhy asi 4-5 minut na jedné straně, dokud nezískají zlatavou barvu. Poté je opatrně otočíme a smažíme dalších 4-5 minut i na druhé straně. Důležité je nechat pstruhy dostatečně propečené, ale zároveň aby zůstaly šťavnaté.

Před dokončením přidáme nasekané bylinky a ještě krátce restujeme, aby se jejich aroma dostalo do masa.

Servírování:

Hotové pstruhy duhové můžeme podávat ihned po uvaření. Doporučuje se podávat ještě teplé spolu s čerstvým citronem na talíři. Jako příloha se hodí například vařený bramborový salát nebo dušená zelenina.

Tento recept na pstruha duhového připraveného na pánvi je skvělou volbou pro rychlý a chutný pokrm plný zdravých tuků a bílkovin. Vyzkoušejte ho a překvapte své blízké vynikající chutí a vůní!

Alternativní možnosti příloh:

Kromě tradičních příloh jako bramborový salát nebo dušená zelenina můžete k pstruhu duhovému na pánvi podávat i další lahodné přílohy. Zvažte například:

  • Rýži – připravenou jako klasickou přílohu, ale můžete ji obohatit o kousky zeleniny nebo koriandr pro exotičtější chuť.
  • Quinoa – bohatou na vlákninu a bílkoviny, skvěle doplní pstruha duhového svou lehkou a oříškovou chutí.
  • Kuskus – lehkou a rychle připravitelnou přílohu, která se skvěle hodí k rybím pokrmům.
Ingredience Množství
Rýže 1 šálek
Quinoa ¾ šálku
Kuskus ½ šálku

Jak dlouho se pstruh smaží na pánvi?

Optimální doba smažení pstruha duhového na pánvi závisí na tloušťce ryby a teplotě pánve. Obvykle se doporučuje smažit ho asi 4-5 minut na každé straně, ale může se to lišit podle konkrétního receptu nebo preferencí ohledně stupně propečení.

Jaké další bylinky lze použít k dochucení pstruha?

Kromě uvedených bylinek jako tymián, rozmarýn nebo petržel můžete k dochucení pstruha duhového využít i další oblíbené bylinky jako například koriandr, estragon nebo bazalku. Každá z těchto bylinek přinese do pokrmu svůj charakteristický aroma a chuť, která ho obohatí.

Viz také:

Photo of author

Eric

Napsat komentář