Jak vařit brambory ve slupce


Brambory ve slupce jsou lahodnou a zdravou přílohou k mnoha jídlům. Vaření brambor ve slupce může být snadné a rychlé, pokud znáte správné postupy. V tomto článku se dozvíte, jak připravit perfektně uvařené brambory ve slupce, které zaručeně potěší vaše chuťové buňky.

Příprava brambor

Nejprve si vyberte kvalitní brambory. Doporučuje se používat mladé brambory, které mají jemnou slupku a jsou bohaté na živiny. Před vařením brambor ve slupce je důležité je důkladně opláchnout pod tekoucí vodou, aby se odstranily případné nečistoty.

Vaření brambor ve slupce

Nyní se dostáváme k samotnému procesu vaření brambor ve slupce. Nejprve přiveďte vodu v hrnci k varu. Poté přidejte brambory do vroucí vody. Můžete přidat také špetku soli pro zvýraznění chuti. Vařte brambory ve slupce asi 20-25 minut, nebo dokud nejsou měkké. Je důležité pravidelně kontrolovat měkkost brambor pomocí vidličky nebo nože.

Odstranění brambor z vroucí vody

Jakmile jsou brambory perfektně uvařené, je čas je odstranit z vroucí vody. Použijte naběračku nebo síto a pečlivě vyjměte brambory z hrnce. Poté je okamžitě opláchněte studenou vodou. Tím zastavíte proces vaření a zároveň pomůžete udržet pevnost slupky.

Podávání

Uvařené brambory ve slupce jsou nyní připraveny k podávání. Můžete je servírovat jako přílohu k masu, rybám nebo zeleninovým pokrmům. Můžete je také posypat čerstvě nasekanou petrželkou nebo jinými bylinkami pro ještě lepší chuťový zážitek. Dobrou chuť!

Pečení brambor ve slupce

Kromě vaření je možné si vychutnat také pečené brambory ve slupce, které mají vynikající chuť a texturu. Pro pečení brambor ve slupce předehřejte troubu na 200°C. Brambory omyjte a vysušte. Poté každou bramboru několikrát propíchejte vidličkou a obalte je v olivovém oleji, soli a pepři. Vložte je na plech a pečte asi 45-50 minut, dokud nejsou zlatě hnědé a měkké uvnitř.

Jak vybrat správné brambory?

Při výběru brambor se ujistěte, že jsou pevné, bez zhnědnutí nebo zelených skvrn. Optimální jsou brambory střední velikosti, které se snadno uvaří či upečou a mají příjemnou chuť.

Jaké jsou výhody konzumace brambor ve slupce?

Jednou z výhod je, že ve slupce se zachovává větší množství živin a vlákniny. Slupka také přispívá k ochraně brambor před působením tepelné úpravy, což pomáhá udržet jejich strukturu i chuť.

Typ brambor Chuť Textura
Nové brambory Jemná, lahodná Hebká
Hrnkové brambory Výrazná, sladká Křehká

Viz také:

Photo of author

Eric

Napsat komentář